Zagraniczne staże i praktyki zawodowe uczniów Ekonomika w Austrii i Niemczech
Uczniowie Ekonomika kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa, technik logistyk oraz technik ekonomista tegoroczne wakacje spędzili wypoczywając i zdobywając nowe kwalifikacje, kompetencje i umiejętności zawodowe, społeczne jak również językowe. Aktywnie uczestniczyli w projekcie pt. Nowe kompetencje i umiejętności zawodowe warunkiem dobrego startu zawodowego na europejskim rynku pracy, finansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W wyjazdach zagranicznych uczestniczyło łącznie 62 uczniów.
Trzy dziesięcioosobowe grupy młodzieży kształcącej się w zawodzie technik hotelarstwa odbyło praktyki zawodowe w pensjonacie Imbachhorn w Alpach austriackich, w Fusch na południe od Salzburga, w ramach mobilności 1-3 projektu. Trwały one od 3 lipca do 11 sierpnia 2017 roku. W czasie praktyk uczniowie: zapoznawali się z praktycznymi zagadnieniami dotyczącymi prowadzenia firmy hotelarskiej, obsługą pięter, pionu restauracyjnego, zaopatrzenia i innymi działami firmy. Odbywali także ćwiczenia związane z planowaniem zaopatrzenia pensjonatu oraz brali udział w samym procesie zaopatrzenia pod okiem opiekunki praktyk – Pani Elżbiety Kotowskiej. W ramach programu kulturowego uczestnicy mobilności poznawali malownicze otoczenie – uczestniczyli w wycieczkach nad okoliczne jeziora i wodospady, podróżowali Wysokogórską Droga Alpejską, co dostarczyło dodatkowo niezapomnianych wrażeń.
Innym kierunkiem działań projektowych młodzieży kształcącej się w zawodach technik logistyk (mobilność 4 projektu) oraz technik ekonomista (połączone mobilności 7-8) było Drezno w Niemczech, które odbyły się w dniach 10 – 21 lipca 2017 roku.
Uczestnicy projektu w ramach mobilności 4 odbyli szkolenie pt. Najlepsze praktyki w logistyce transportu w Niemczech, podczas którego mieli za zadanie stworzyć m. in. profil firmy oraz działań logistycznych związanych z jej prowadzeniem. Szkoleniu towarzyszyły wizyty studyjne w hurtowni farmaceutycznej GEHE, sortowni głównej Deutsche Post oraz DHL jak również spektakularna wizyta w transparentnej fabryce Volkswagena, w której produkuje się elektryczne pojazdy modelu golf. Wszystkie wizyty wzbudzały ogromne zainteresowanie uczestników, czego efektem była lawina zadawanych pytań osobom oprowadzającym.
Uczniowie, kształcący się w zawodzie technik ekonomista odbyli szkolenie pt. Przedsiębiorczość – zakładanie firmy, podczas którego zostali zapoznani z zasadami zakładania firmy, prowadzenia i analizowania dokumentacji związanej z jej funkcjonowaniem. Efektem końcowym dwutygodniowej pracy było przedstawienie prezentacji multimedialnej na temat wybranego przez siebie profilu firmy. W ramach wizyty studyjnej, uczniowie odbyli spotkanie z właścicielami firmy „Carl&Carla”, którzy odnieśli sukces ekonomiczny w zakresie wypożyczania pojazdów.
Grupy realizowały także bogaty program kulturowy. Pod opieką przewodnika zwiedzały ogrody, pałace oraz muzea Drezna. Szczególnie w pamięci uczestników utkwiła wizyta w muzeum techniki, gdzie oglądali eksponaty m. in. z epoki NRD. Niezapomnianym punktem programu była wycieczka autokarowa do Berlina, gdzie uczestnicy stażu zwiedzali fragmenty historycznego Muru Berlińskiego, Bramę Brandenburską czy oglądali panoramę miasta z kopuły nad Reichstagiem.
Wyjazdy wszystkich grup w ramach mobilności wakacyjnych projektu Nowe kompetencje i umiejętności warunkiem dobrego startu zawodowego na europejskim rynku pracy, poprzedzone były dwudziestogodzinnym przygotowaniem językowym z języka angielskiego zawodowego dla poszczególnych specjalności oraz dwugodzinnym przygotowaniem z zakresu znajomości kultury Niemiec lub Austrii. Wakacyjne wyjazdy stworzyły dla niektórych uczestników projektu również okazję do podjęcia wakacyjnej pracy za granicą, jeszcze w tym roku. Dla innych uczniów Ekonomika nawiązane kontakty międzynarodowe będą być może w przyszłości szansą do odbycia praktyki zawodowej czy stworzą możliwość podjęcia pracy. Warto więc brać udział w projektach realizowanych przez Ekonomik.