Kolejny projekt w Ekonomiku…
Stowarzyszenie Nowa Szansa w Zamościu (SNSwZ) wraz Partnerami: Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, Powiatowym Urzędem Pracy w Zamościu i Stowarzyszeniem Zamojskie Centrum Wolontariatu, realizują projekt pt. „Aktywne postawy młodzieży-podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska”- edycja 2017 r., współfinansowany przez MRPiPS, dotyczący osiągania jednego z celów szczegółowego Programu AFPWS 2020: integrowanie młodzieży szczególnie ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym z lokalnym środowiskiem poprzez działania edukacyjno-integracyjne.
Projekt realizowany jest w Zamościu w SNSwZ przy ul. Św. Piątka 24, SZCW ul. Wyszyńskiego 28 A („Zamojski Okrąglak”) i Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych w Zamościu oraz zewnętrzne formy integracyjne na Roztoczu. Zadanie publiczne obejmie wsparciem, edukacją, animacją, aktywną integracją i aktywizacją łącznie 35 uczestników, z podziałem na: 3 grupy po 10 osób młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych (w wieku 15-19 lat) i 1 grupę (5 osób) w KIS- klienci MCPR (18-29 lat).
Projekt polega na opracowaniu i wdrożeniu 2 programów: Lokalnego Programu Aktywności Społecznej Młodzieży i Lokalny Program Przedsiębiorczości Społecznej Młodzieży, które zostały opracowane w partnerskiej współpracy specjalistów SZCW, MCPR i SNSwZ z udziałem przedstawicieli środowisk młodzieżowych. Wdrażanie programów będzie prowadzone z wykorzystaniem potencjału i zasobów 3 zamojskich szkół ponadgimnazjalnych, Klubu Integracji Społecznej i SZCW wspomagającego Kluby Wolontariusza.
Formy wdrażania LPASM i LPPSM: grupowe zajęcia/warsztaty z nauką i praktycznymi ćwiczeniami/ minidebaty/ warsztaty dyskusyjne, nauka: organizacji i konsultacji społecznych, tworzenia grup formalnych, nieformalnych/ zewnętrze formy edukacyjno-integracyjne/ usługi reintegracyjne w KIS z aktywizacją zawodową, w formie prac społecznie użytecznych u Partnerów zadaniowych.
Wdrażanie LPASM obejmie 30 uczest. w siedzibach 3 szkół ZSzP, poprzez realizację działań: Grupowe zajęcia/warsztaty edukacyjno-integracyjne, mini debaty, dyskusje. Tematyka ukierunkowana jest na edukację obywatelską, naukę zasad i organizacji konsultacji społecznych, animację młodzieżowych liderów, samo-organizację i reprezentację środowiskową, edukację nt. wolontariatu i ekonomii społecznej z dobrymi praktykami.
Wdrażanie LPPSM obejmie wszystkich 35 uczestników projektu, z realizacją działań: zajęcia/warsztaty tematyce prawno-organizacyjnej funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (PeS) i reintegracyjnych (CIS/KIS) z dobrymi praktykami, aspekty spółdzielczości socjalnej/ szkolnej. PeS miejsce aktywności i zatrudnienia os. młodych/ zagrożonych wykluczeniem społecznym, wiedza o biurach karier i inkubatorach przedsiębiorczości społecznej.
Zostaną zorganizowane i przeprowadzone 2 wycieczki piesze z przewodnikiem, szlakiem partyzanckim Zwierzyniec-Sochy oraz spotkania z kombatantem przy ognisku- dla wszystkich uczestników (2 grupy wyjazd). Cel: integracja grup. Planuje się też wyjścia do kina i kręgielni.
Na zakończenie zostanie przeprowadzony konkurs z wiedzy o spółdzielczości, w tym socjalnej „Przedsiębiorczość społeczna na co dzień” dla wszystkich uczestników (4 ekipy x 2os.), będzie też okazją do podsumowania proj. Uczestnicy, opiekunowie otrzymają serwis kawowy i obiad, zwycięzcy konkursu nagrodzeni rzeczowo (2 tablety, 6 pendrive).
W projekcie bierze udział 10 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 w Zamościu:
- Monika Jarczewska (4gt)
- Angelika Pikuzińska (4gt)
- Joanna Dudek (4ft)
- Kinga Dąbrowska (4ft)
- Patrycja Szczerbińska (4ft)
- Angelika Radaj (2ct)
- Angelika Pluskota (2ct)
- Daria Swarczyn (2ct)
- Wiktoria Kraczykiewicz (2ct)
- Roksana Kozłowska (2ct)
Projekt jest koordynowany przez Szkolny Klub Wolontariatu (Magdalena Bajaka, Katarzyna Czarnowska).