BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI
Biblioteka szkolna przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu w okresie od 16 października 2017 roku do 30 kwietnia 2018 roku uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie „Biblioteka przyjazna uczniowi” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i otrzymała tytuł BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa,
- zachęcenie do udziału w imprezach proponowanych przez biblioteki szkolne
- prezentacja różnorodnych i ciekawych działań bibliotekarzy.
W ramach konkursu, którego koordynatorem była pani Barbara Ogórek, należało wykonać dziesięć zadań, m.in.: przeprowadzić sondaż wśród wybranych grup klas wskazujących na liczbę przeczytanych pozycji pozalekturowych wśród uczniów na temat „Czy czytanie jest trendy?”; przeprowadzić pogadanki w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia; przeprowadzić zajęcia dla uczniów dotyczące umiejętności korzystania z tradycyjnego i elektronicznego warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej oraz innych bibliotek; zorganizować trzy konkursy czytelnicze: literacki, plastyczny i recytatorski; zorganizować dzień wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”; przygotować opinię na temat pracy z uczniem zdolnym oraz z uczniem mającym trudności w nauce; kontynuować działalność kulturalną i promocję biblioteki w środowisku lokalnym.
Zadaniem obowiązkowym dla koordynatora konkursu, ukończonym wynikiem 100% z testów, był udział w kursie e-learningowym, organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
Wszystkie działania prowadzone w ciągu siedmiu miesięcy były sukcesywnie opisywane i dokumentowane zdjęciami. Za każde z 10 zadań Organizatorzy przyznawali od 1 do 10 punktów, za wszystkie zadania otrzymywaliśmy po 10 punktów.
Udział Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w konkursie „Biblioteka przyjazna uczniowi” w znacznym stopniu uatrakcyjnił i urozmaicił działalność biblioteki w szkole. Zmobilizował uczniów do udziału w wielu interesujących konkursach i zadaniach wypływających z uczestnictwa w tym projekcie.
W działania poszczególnych etapów konkursu aktywnie włączyła się cała społeczność uczniowska. Konkurs był również przyczynkiem, dla wielu biernych czytelników, do odwiedzenia biblioteki i poszperania w jej zbiorach. Zarówno pogadanki jak i lekcje przeprowadzone w szkolnej bibliotece i bibliotekach zaprzyjaźnionych pokazały uczniom, że biblioteka to nie tylko pomieszczenie, ale przede wszystkim tworzący ją czytelnicy. Podkreślić należy, że coraz więcej czytelników potrafi samodzielnie określić swoje preferencje czytelnicze, chętniej opowiadają o przeczytanych pozycjach. Na uwagę zasługuje fakt, iż w porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosło czytelnictwo w naszej bibliotece.
Nasza szkoła wykonała wszystkie przewidziane regulaminem zadania i otrzymała certyfikat BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI. Tytuł jest dużym wyróżnieniem dla biblioteki szkolnej i potwierdza jej wielkie zaangażowanie na rzecz rozwoju czytelnictwa, pasji i zainteresowań artystycznych, literackich oraz informatycznych młodzieży Ekonomika, a także stanowi dodatkową motywację do podejmowania kolejnych inicjatyw.
Szczególne podziękowania składam Pani Dyrektor Sylwii Horoszkiewicz, Pani Dyrektor Annie Bartoń-Szuwarze, Panu Dyrektorowi Zenonowi Ważnemu oraz wychowawcom klas za zaprezentowanie prezentacji na godzinie wychowawczej nt. „Pozytywny wpływ czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia”.
Realizacji wszystkich zadań objętych regulaminem konkursu podjęły się panie: Barbara Ogórek – koordynator konkursu, Beata Starszuk – Szczuchniak, Agnieszka Puchacz, Elżbieta Mączka, Monika Wasilewska, Beata Szybiak – Silezin.
Serdeczne dziękuję za pomoc informatyczną i fotograficzną w zakresie wydruku dyplomów, plakatów i fotografowania wszystkich działań Pani Anecie Sareckiej – Nowak, Pani Karolinie Sierak, Panu Arkadiuszowi Gwozdzie, Panu Janowi Sternikowi i Panu Piotrowi Grzesiukowi.
Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy wzięli udział w zorganizowanych przedsięwzięciach, a których zaangażowanie i pomoc przyczyniły się do sukcesu. Mam nadzieję, że zdobycie zaszczytnego tytułu BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI wpłynie na wzrost aktywności czytelniczej naszych uczniów.