Narodowe Czytanie Przedwiośnia
8 września 2018 r. w godz. 9:00-11:45, w czytelni Biblioteki szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, które oficjalnie otworzyła Pani Wicedyrektor Anna Bartoń-Szuwara. W swoim wystąpieniu podkreśliła rangę ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, do której przyłączyli się także nasi uczniowie: Karolina Molenda 1ct, Oliwia Bochniak 1dt, Monika Socha 1dt, Justyna Tymbel 2at, Weronika Dziwura 3dt, Patrycja Loba 3et, Karolina Sokół 4ft, a także Pani Ewa Martynowska – nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz Barbara Ogórek – nauczyciel bibliotekarz. Podczas Narodowego Czytania można było otrzymać okolicznościową pieczęć w książce, upamiętniającą tegoroczną akcję, a którą Biblioteka szkolna otrzymała z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Nie zabrakło nas również na schodach Ratusza, gdzie wraz z mieszkańcami Zamościa, Patrycja Loba z klasy 3et odczytała fragment Przedwiośnia – wątek otrucia Karoliny. Patrycję wspierała Justyna Tymbel oraz Pani Dyrektor Sylwia Horoszkiewicz i Barbara Ogórek.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o język polski oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Jest to siódma edycja Narodowego Czytania i w tym roku ma wymiar szczególny – odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą dwie lektury: Przedwiośnie St. Żeromskiego i Antologia Niepodległości, którą tworzą 44 teksty zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej i ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu – wolność i niepodległość. Para Prezydencka rekomenduje czytanie jej przez cały rok.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, w dniu zainaugurowania akcji podkreślił, że Przedwiośnie to „powieść niezwykle ciekawa i niezwykle obrazująca specyficzne polskie losy, powieść pytań, jakże w dzisiejszej Polsce aktualnych, na które trzeba szukać odpowiedzi”. Warto również odwołać się do niepowtarzalnego waloru lektury, mitu o szklanych domach, który na stałe wszedł do kanonu literatury polskiej. Historia szklanych domów to symbol marzeń o wspaniałym kraju dobrobytu i powszechnej sprawiedliwości.
Mam nadzieję, że Narodowe Czytanie wpłynie pozytywnie na rozwój zainteresowań czytelniczych i pogłębi świadomość narodową Polaków, a naszych uczniów zachęci do czytania nie tylko fragmentów, lecz całych powieści.
Antologię Niepodległości czytać będziemy 28.09.2018 r. podczas Dnia Głośnego Czytania. Już dzisiaj serdecznie zapraszam.