82. rocznica agresji ZSRS na Polskę (Światowy Dzień Sybiraka)
Dnia 17 września 2021 r. obchodzimy 82. rocznicę agresji ZSRS na ziemie Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowy Dzień Sybiraka, ustanowiony przez Sejm RP dla upamiętnienia ofiar sowieckiego terroru.
Nad ranem 17 września 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granice RP pod fałszywym pretekstem ochrony ludności białoruskiej i ukraińskiej oraz „wyzwolenia ludu polskiego od nieszczęść wojny”. Dla państwa polskiego, walczącego już z niemieckim najeźdźcą, był to cios w plecy. Agresja ze strony dwóch sąsiadów była efektem układu zawartego w sierpniu 1939 r. między III Rzeszą a ZSRS, który przeszedł do historii jako „pakt Ribbentrop – Mołotow”, a jego konsekwencje określane są mianem „czwartego rozbioru Polski”. Symbolicznym przypieczętowaniem triumfu obydwu agresorów było zorganizowanie wspólnej parady wojskowej w Brześciu nad Bugiem oraz zawarcie traktatu o granicach i przyjaźni, w którym nowa granica niemiecko– sowiecka rozdzierała ziemie okupowanej Rzeczypospolitej.
Polacy zamieszkujący Kresy Wschodnie bardzo szybko stali się ofiarami stalinowskiego terroru. Poddawani licznym represjom przez NKWD, tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy państwowi, działacze społeczni i polityczni padli ofiarą zaplanowanej zbrodni, której symbolem stał się Katyń.
Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię, wielu z nich, z powodu złych warunków, głodu i ciężkiej pracy pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. W Światowy Dzień Sybiraka przywołujemy ich pamięć, by oddać hołd tym najwierniejszym z wiernych, którzy Polskę i polskość zachowali w swoich sercach i przekazali tę miłość kolejnym pokoleniom. Dziś potomkowie Sybiraków zamieszkują różne części świata, nie wszyscy powrócili do Ojczyzny, ale wszystkich łączy wspólna pamięć i kultywowanie polskości.