Wycieczka do Warszawy
30 września br. uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Ewy Kowalewskiej oraz Pana Łukasza Kołodziejczyka wybrali się do stolicy, aby uczestniczyć w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zwiedzić Warszawę oraz Centrum Nauki Kopernik. Oprócz przedstawicieli oddziału 2b, którzy świętowali także Dzień Chłopaka, w wyjeździe brały udział dziewczyny z 3dt, 2et oraz 4ht. Mimo wczesnej godziny wyjazdu po dotarciu do Muzeum POLIN wszyscy zaangażowali się w zajęcia warsztatowe poświęcone życiu Żydów Polskich w czasach II wojny. Jedna grupa przeanalizowała powstanie w getcie żydowskim, a druga przyjrzała się codzienności żydów w czasach zagłady. Zajęcia zainteresowały uczestników, ponieważ były bardzo ciekawe i zróżnicowane – oprócz tradycyjnego wykładu nt. historii narodu żydowskiego, zabawy grupowe wskazywały na ogromne znaczenie tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, także pośrednio zintegrowały młodzież. Uczniowie mogli również zapoznać się z tekstami źródłowymi epoki i wyciągnąć samodzielnie wnioski wypełniając test kształtujący umiejętność pracy z tekstem i na komputerze. Jednak największe wrażenie zrobiły na wszystkich sale muzeum które przeniosły nas albo na typową żydowską uliczkę tętniącą życiem albo do kina gdzie można było obejrzeć film z epoki nauczyć się tańca żydowskiego lub trafić nawet za mury getta żydowskiego. W trakcie tej podroży w przeszłość uczestnicy wypełniali test podsumowujący wiadomości które zdobyli.
Po wyjściu z muzeum czekała już na nas pani przewodnik, która pokazała nam najważniejsze punkty stolicy – Stare Miasto, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Trakt Królewski i wiele innych fascynujących miejsc.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież mogła doświadczyć osobiście jak brzmi muzyka przekazywana drganiami, jak można wygodnie leżeć na igłach, czy też zobaczyć jak długie jest jelito ludzkie… . Wszyscy świetnie się bawili i w wyśmienitych humorach wrócili do Zamościa.