40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zamiarem twórców, ogłoszonego niezgodnie z konstytucją, stanu nadzwyczajnego było zdławienie „Solidarności” – wielomilionowego ruchu społecznego o charakterze opozycyjnym wobec komunistycznych władz PRL.
Po północy, 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Najwyższą władzę w państwie przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Zmobilizowano ok. 80 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji, w tym przywódców krajowych i regionalnych władz Solidarności. Wprowadzono godzinę milicyjną, zawieszono działalność wszelkich stowarzyszeń i organizacji, zakazano zgromadzeń, strajków i protestów. Działania te miały zastraszyć społeczeństwo, ale jedynie wzmogły opór przeciwko brutalnej dyktaturze. Do najtragiczniejszych wydarzeń doszło 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach. W wyniku przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko akcji zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Stan wojenny został zniesiony w 1983 roku, ale historycy wciąż nie mogą podać dokładnej liczby ofiar, ponieważ wśród nich są nie tylko zabici i ranni, ale także represjonowani, internowani, wyrzucani z pracy, zmuszani do emigracji, szykanowani na wiele różnych sposobów.
W 2002 roku Sejm RP ogłosił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W tym dniu przyłączmy się do społecznej akcji IPN „Zapal Światło Wolności” i o godzinie 19.30 zapalmy w naszych oknach świece. Niech to będzie znak pamięci i solidarności z tymi, którzy w obliczu niedemokratycznych reżimów nie rezygnują z marzeń o wolności i stają do nierównej walki, ale jak pokazuje nasza historia, walki w której można zwyciężyć.