102. rocznica Bitwy Warszawskiej – Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą Święto Wojska Polskiego. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza Polskiego ustanowionego w II Rzeczypospolitej, na pamiątkę zatrzymania głównego natarcia Armii Czerwonej na Warszawę, w 1920 roku.
Bitwa, określana „Cudem nad Wisłą”, była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Składała się z trzech faz: walk obronnych na przedmościu warszawskim na przedpolach Radzymina, bitwy obronnej i manewru zaczepnego 5. Armii gen. W. Sikorskiego nad Wkrą oraz uderzeniem Grupy Manewrowej pod dowództwem Naczelnego Wodza J. Piłsudskiego znad Wieprza. Bitwa, trwająca od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, obfitowała w wiele dramatycznych wydarzeń, ale ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego. Szacuje się, że Armia Czerwona straciła ok. 25 tys. zabitych, rannych i zaginionych, ok. 50 tys. żołnierzy trafiło do polskiej niewoli, a 30 tys. zostało internowanych po przekroczeniu granicy niemieckiej. Polskie straty wyniosły 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i ok. 10 tys. zaginionych. Dzięki Wiktorii Warszawskiej Polacy odzyskali inicjatywę na froncie. W stoczonej pod koniec sierpnia bitwie pod Komarowem zmusili do odwrotu 1. Armię Konną S. Budionnego, a w rozegranej pod koniec września bitwie nad Niemnem ostatecznie rozgromili wojska M. Tuchaczewskiego. Wojna zakończyła się sukcesem, na który złożyły się umiejętności dowódców, wola walki żołnierzy i ofiarność całego społeczeństwa na rzecz obrony państwa.
Bitwa Warszawska, która ocaliła niepodległość Polski, uchroniła również całą Europę przed bolszewicką nawałą. Lord Edgar D’Abernon nazwał ją 18. decydującą bitwą w dziejach świata, a francuski generał Louis A. Faury porównał do bitwy pod Wiedniem, w której Polacy zatrzymali ekspansję turecką. Od Wiktorii Warszawskiej minęły 102 lata, ale jej przesłanie jest ponadczasowe. To wezwanie byśmy kontynuowali dzieło budowy nowoczesnej i silnej Ojczyzny w bezpiecznej, wspólnej i solidarnej Europie.