104. rocznica Bitwy Warszawskiej – Święto Wojska Polskiego
W czwartek, 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Bitwa Warszawska była decydującym starciem wojny polsko – bolszewickiej 1920 r., przechylając szalę zwycięstwa na stronę młodego państwa polskiego. Ze względu na nagłą zmianę sytuacji strategicznej określana jest często mianem „cudu nad Wisłą”, a w historiografii uznawana za 18 najważniejszą bitwę decydującą o losach świata.
104 lata temu – w sierpniu 1920 r. – do obrony niepodległości przed bolszewickim najazdem przystąpiło całe polskie społeczeństwo, dając wybitne świadectwo solidarności i poświęcenia dla wspólnego dobra. Na apel Rady Obrony Państwa, podpisany przez Józefa Piłsudskiego: „Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni!”, odpowiedziały wszystkie środowiska i stany. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób, inni wpłacali ofiary pieniężne. Poparcie dla władz manifestowały wszystkie ugrupowania polityczne i grupy zawodowe. Sytuacja na froncie latem 1920 r. była bardzo trudna. Armia Czerwona pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego zbliżała się do stolicy. 13 sierpnia 1920 r. rozpoczęły się walki w rejonie Radzymina i Ossowa, gdzie poległ bohatersko ks. Ignacy Skorupka, kapelan 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Trzy dni później Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło kontrofensywę znad Wieprza, która zakończyła się zdecydowanym sukcesem. Sowieci zmuszeni do odwrotu, w obliczu kolejnych porażek ponoszonych na całym froncie, w październiku 1920 r. podpisali zawieszenie broni. Wojnę polsko – bolszewicką zakończył traktat pokojowy, zawarty w Rydze w marcu 1921 r.,w którym ustalono przebieg wschodniej granicy Polski.
Znaczenie Bitwy Warszawskiej zostało szybko dostrzeżone przez historyków, którzy zgodnie oceniają, że polskie siły zbrojne zatrzymując bolszewicką nawałę, uchroniły całą Europę przed widmem komunizmu. Dziś, w 104. rocznicę tamtych wydarzeń, wspominamy bohaterską postawę społeczeństwa polskiego oraz odwagę i poświęcenie żołnierzy. W Dniu Święta Wojska Polskiego wyrażamy szczególną wdzięczność tym, którzy codziennie strzegą naszych granic i dbają o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.
Foto.: Zdzisław Jasiński, Alegoria zwycięstwa w 1920 roku. Warszawo naprzód, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna