Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole
21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy. Obfitował w różne atrakcje, a mieliśmy na celu włączenie społeczność szkolną w szereg działań, aby propagować i uwrażliwić młode pokolenie na zasady życzliwej i przyjaznej komunikacji międzyludzkiej.
Jak spędziliśmy ten dzień w naszej szkole?:
Uczniowie i nauczyciele wchodząc do szkoły otrzymywali odrobinę słodkości z sentencjami na miłe rozpoczęcie tego dnia. Akcję przygotowały Panie: Renata Banicka, Barbara Ogórek, Beata Starszuk-Szczuchniak, Monika Wasilewska.
Samorząd Uczniowski przygotował niezwykle życzliwą rywalizację – aby było wesoło i kolorowo w tym dniu obowiązywały żółte elementy garderoby, które symbolizują nic innego jak właśnie życzliwość.
Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali turniej tenisa stołowego, najlepsi gracze z poszczególnych kategorii stanęli na podium, a była to Kamila Szkiryniec z klasy 2h, Julia Kowalska z klasy 1g, Julia Mazur z klasy 4d w kategorii „Dziewczęta” oraz Sebastian Naworol z klasy 3g,Filip Janecki z klasy 3g,Jakub Gromadzki z klasy 4g w kategorii „Chłopcy” i otrzymali nagrody oraz pamiątkowe medale.
Rozstrzygnięto konkurs pod hasłem „Zatrzymaj w obiektywie moment życzliwości”,zwycięzcami zostali: Karol Nowosad z klasy 4a ,Julia Gałka z 4a, wyróżnienie otrzymała: Magdalena Mikuła z klasy 4a oraz Małgorzata Kuźmińska z klasy 2e.
Sponsorami nagród dla uczniów byli lokalni przedsiębiorcy: Pizzeria & Ristorante ROMA oraz Tauro Burger Zamość, za co serdecznie dziękujemy.
Za pomoc techniczną dziękujemy Pani Anecie Sareckiej–Nowak oraz Pani Agnieszce Winnik.
Przeprowadzone zostały również prelekcje i warsztaty poświęcone tematyce empatii i szacunku w relacjach społecznych. Pierwsza prelekcja została wygłoszona przez Panią psycholog i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Zamościu, którzy przedstawili temat specyfiki życia codziennego ludzi w kryzysie psychicznym. Dowiedzieliśmy się jak ważne są wzajemne relacje bez względu na stan zdrowia czy wiek. Prelekcja została zorganizowana przy wsparciu i pomocy Pani Magdaleny Bajaki, która jest również opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza. Kolejnego dnia miała miejsce prelekcja, wygłoszona przez Panią Martę Dadia, wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zamościu, na której poruszony został temat osób z niepełnosprawnościami, które żyją wśród nas i potrzebują normalnej ludzkiej życzliwości a bycie życzliwym to bycie uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać. Zajęcia przeprowadzono dzięki zaangażowaniu Pani Beaty Starszuk–Szczuchniak. Podczas ostatnich warsztatów, które poprowadziła Pani Magdalena Kosicka–Leszczyńska, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy i mediator sądowy, uczniowie mieli okazję do zastanowienia się nad rolą empatii i szacunku we współpracy zespołu klasowego, wśród rówieśników i szerszej społeczności oraz wpływu braku zachowań empatycznych na ich funkcjonowanie w relacjach rówieśniczych i społecznych. Rozmawialiśmy również o tolerancji i szacunku w różnych aspektach życia społecznego. Zwróciliśmy szczególną uwagę na zachowania świadczące o wzajemnym szacunku w relacjach z rówieśnikami, nauczycielami, rodziną, słabszymi i niepełnosprawnymi oraz osobami o odmiennej kulturze, rasie, czy wyznaniu. Warsztaty zorganizowano dzięki zaangażowaniu Pani Moniki Wasilewskiej.
Wspaniałą galerię zdjęć możemy oglądać dzięki Panu Piotrowi Grzesiukowi oraz uczniom z oddziałów klasowych 4d 2d. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc i uczestnictwo.
Czas, chwila uwagi, ciepło, dobre słowo; czasami niewiele wystarczy by odmienić Komuś dzień, by przywołać uśmiech na smutnej twarzy … bo z uśmiechem każdemu do twarzy.