Maraton Pisania Listów z Amnesty International 2024
Słowa mają moc. Mogą ranić, ekscytować, rozśmieszać i wywoływać płacz. Mogą również zmienić czyjeś życie. Co roku miliony osób na całym świecie wykorzystują siłę swoich słów i apelują do władz o sprawiedliwość dla ludzi, których prawa są łamane. Piszą listy, podpisują petycje i organizują wydarzenia, stając w obronie torturowanych i niesłusznie skazanych za działanie na rzecz praw człowieka. Uczniowie naszej szkoły 10 grudnia 2024r. po raz kolejny wzięli udział w Maratonie, podczas którego pisali listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłali wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. Uczniowie klas 1a, 2a, 2b, 2e, 2g, 2p,3p, 4a, 4c, 5c i 5f napisali łącznie aż 160 listów.
Chwila Twojego czasu: napisanie listu zmieniła cały świat ludzi, których wspieraliśmy w ramach poprzednich edycji Maratonu Pisania Listów. Poznajmy historie niektórych z nich.
Aleksandra Skoczylenko, rosyjska aktywistka antywojenna, w kwietniu 2022 roku została umieszczona w areszcie tymczasowym za zastąpienie etykiet z cenami w petersburskim supermarkecie antywojennymi wiadomościami o zbrodniach wojennych popełnionych przez rosyjskie wojska w ukraińskim Mariupolu. W 2023 roku została uznana za winną „świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych” i skazana na siedem lat kolonii karnej. W ramach Maratonu Pisania Listów 2022 podjęliśmy ponad 594 tys. akcji w jej obronie. Dzięki naszym wspólnym działaniom Aleksandra jest dziś wolna. 1 sierpnia 2024 roku została zwolniona z kolonii karnej.
Rita Karasartova jest obrończynią praw człowieka i ekspertką w dziedzinie zarządzania obywatelskiego z Kirgistanu. W październiku 2022 roku Rita została aresztowana za wyrażenie sprzeciwu wobec nowej umowy granicznej, która przekazała Uzbekistanowi kontrolę nad zbiornikiem wody słodkiej – cennego zasobu w regionie. Za swój sprzeciw została oskarżona o próbę „siłowego obalenia rządu”, za co groziło jej do 15 lat pozbawienia wolności. W ramach Maratonu Pisania Listów 2023 napisaliśmy w jej obronie ponad 405 tys. listów i innych wiadomości na całym świecie. Połączyliśmy siły i udało się! 14 czerwca 2024 roku Rita została uniewinniona od stawianych jej zarzutów.
We wrześniu 2019 roku Mohamed Baker, prawnik działający na rzecz ochrony praw człowieka w Egipcie, został aresztowany w budynku prokuratury, gdzie miał bronić niesłusznie pozbawionego wolności działacza Alaa Abdela Fattaha. Mohamed spędził w areszcie dwa lata bez postawionych zarzutów, a następnie został oskarżony o „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”. Przetrzymywano go w więzieniu o zaostrzonym rygorze, w okrutnych warunkach. W ramach Maratonu Pisania Listów 2021 zebraliśmy ponad 311 tys. apeli, podpisów i listów na rzecz jego uwolnienia. Międzynarodowa presja przyniosła skutek i 19 lipca 2023 roku Mohamed został ułaskawiony.
Yasaman Aryani zdecydowała się przeciwstawić irańskiemu prawu dotyczącemu przymusowego „zasłaniania” (noszenia hidżabu). W 2019 roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet Yasaman, odważnie odsłaniając włosy, rozdawała pasażerkom pociągu białe kwiaty. Film o jej akcie buntu stał się popularny w Internecie, co skłoniło władze Iranu do jej aresztowania. Yasaman została skazana na szokującą karę 16 lat więzienia. W ramach Maratonu Pisania Listów 2019 w jej obronie podjęto ponad 1,240,000 akcji. Na efekty naszych działań i apeli Yasaman czekała cztery lata. Dzięki naszemu uporowi i wierze w lepsze jutro 15 lutego 2023 roku Yasaman odzyskała wolność.
Zmiana jest możliwa.