85. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. To szczególna data, ustanowiona w 2007 roku jako wyraz hołdu dla tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku.
Zbrodnia Katyńska to masowe egzekucje blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, nauczycieli, lekarzy, prawników i przedstawicieli inteligencji – dokonane w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Kijowie oraz innych miejscach kaźni na terenie Związku Sowieckiego. Za decyzję o wymordowaniu polskich jeńców odpowiedzialny był Józef Stalin oraz jego najbliżsi współpracownicy z Biura Politycznego KC WKP(b). Była to zbrodnia zaplanowana i przeprowadzona z premedytacją na niewinnych ofiarach, której celem było wyniszczenie elit II Rzeczypospolitej i pozbawienie narodu polskiego jego przywódców.
Wspominając Zbrodnię Katyńską, pamiętamy również o tych, którzy chcieli oddać hołd poległym, a sami zginęli. 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu, doszło do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego Małżonka, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz liczni przedstawiciele polskich władz, duchowieństwa i rodzin katyńskich. Ich ofiara również wpisuje się w trudną i bolesną historię naszej Ojczyzny.
Pamięć o Zbrodni Katyńskiej to nie tylko obowiązek historyczny, ale także lekcja dla współczesnych pokoleń o znaczeniu prawdy, sprawiedliwości i godności ludzkiej. Zachęcamy całą społeczność szkolną do chwili refleksji i uczczenia pamięci pomordowanych – tych, których milczenie woła do dziś.
Foto: Kancelaria Sejmu