Akcja w ramach jubileuszu 100-lecia „Ekonomika” – „JEŻ TO SUPER ZWIERZ”
W ramach Jubileuszu 100 – lecia „Ekonomika”, zapraszamy do udziału w akcji pod hasłem – „JEŻ TO SUPER ZWIERZ”
Niedawno zakończyliśmy pierwszy etap akcji, której celem była budowa budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Dlatego teraz zadbajmy o pożyteczne jeże.
Każdy wie jak wygląda jeż. To nie tylko uroczy, maleńki ssak. Potrafi zaskoczyć jako długodystansowy wędrowiec, który od czasu do czasu pozwala sobie na odrobinę szaleństwa. I wcale nie nosi jabłek na grzbiecie.
W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus concolor), którego spotkać można na terenie niemal całej Polski, oraz jeż Europejski lub zachodni (E. europaeus), którego wschodnia granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie.
Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Jego rozmiary sięgają od 13,5 do 26,5 cm, a waga wynosi od 800 do 1200 g. Jego wierzch pokrywają szarobrunatne kolce, a brzuch biało-szare futerko. Ma malutkie oczy i krótkie zaokrąglone uszy, które praktycznie w całości są ukryte w futerku, oraz króciutki 20 milimetrowy ogonek.
Jego najbardziej charakterystyczną cechą są igły. Na jego malutkim ciele można doliczyć się od 6000 do 8000 szpilek długości około 2 centymetrów. Kolce to zmodyfikowane włosy. Wypełnione powietrzem rurki są ostro zakończone. Ich podstawa i wierzchołek mają kolor biały. Środek jest koloru brązowo-czarnego. Czasami można spotkać jeża albinosa, czyli takiego, którego kolce są na całej długości białe.
Specjalny układ mięśniowy, do którego przyczepione są igły, pozwala jeżowi w obliczu zagrożenia nastroszyć je i jednocześnie zwinąć się w kłębek. Kiedy jest zwinięty, nie widać ani jego pyszczka, ani nóg, dzięki czemu drapieżnik nie jest w stanie go okaleczyć. Co więcej, próba rozwinięcia jeża kończy się bolesny pokłuciem.
Jeż jest samotnikiem łączącym się w pary tylko na okres godów. Jest świetnym pływakiem i wspinaczem. Podobno kiedyś znaleziono jeża w kieszeni spodni powieszonych na sznurku kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Ale jego główną domeną są nocne wędrówki. Potrafi przebyć nawet 2 kilometry w ciągu jednej nocy.
Uważa się, że jeż nosi na swoim grzbiecie owoce i grzyby, które znosi do „domu” i robi z nich zapasy. Jest to jednak nieprawda. Nie tylko dlatego, że trudno byłoby jeżowi zarzucić sobie coś tak dużego na grzbiet, ale też ze względu na skład jego diety. Co prawda zwierzęta te są wszystkożerne, ale głównym składnikiem ich diety są robaki ziemne, ślimaki i owady. Nie pogardzą płazami, jajami ptasimi, grzybami i owocami.
Jeż chyba jako jedyny ssak potrafi zjadać ropuchy, gdyż jest niewrażliwy na ich jad. Słynie także z umiejętności polowania na jadowite węże, np. żmije. W walce ze żmiją zwierzęciu pomaga zbroja z kolców i wysoka odporność na jad przeciwnika.
Jeż ma jedna bardzo zagadkową przypadłość – mianowicie na silne zapachy lub smaki reaguje, wydzielając pienistą ślinę, którą rozprowadza językiem na kolce. Celowość tego zabiegu nikomu nie jest znana, ale porównuje się ją do reakcji kotów na zapach kocimiętki.
[Powyższy materiał został pobrany ze strony internetowej Lasy Państwowe: https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1/ssaki/jez-europejski]
Celem akcji będzie samodzielne lub przy współpracy rodzica/opiekuna, wykonanie domków dla jeży.
Instrukcję poprawnie wykonanej domku dla jeża znajdziecie na stronach internetowych podanych poniżej.
Akcja jest jednym z zadań jakie ma wykonać Kuba z klasy 3 et w 3 edycji Programu Stypendialnego „Lider wiedzy i ochrony środowiska”. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych naszego „Ekonomika” jak również osoby zaprzyjaźnione z naszą szkołą oraz wszystkich mieszkańców Zamościa i okolic..
Uczniowie naszej szkoły, którzy wezmą udział w akcji uzyskają najwyższe oceny za aktywność z przedmiotów biologia, chemia, przyroda i geografia oraz podwyższoną oceną z zachowania. Czy się opłaca? – musicie sami to ocenić dla Was jak i dla naszych kłujących przyjaciół, na pewno TAK !!! Poprawne wykonanie domku dla jeża znajduje się na : Facebook: https://www.kaczaparaeko.com/
Zgłoszenia proszę przesyłać na:
e-dzienniku do Waldemar Kobylarz lub
maila waldemar.kobylarz@ekonomikzamosc.pl
Strona internetowa o naszych małych przyjaciołach:
Zimowa Rezydencja Jeża (domek dla jeża): https://www.youtube.com/watch?v=W5d1Wo4aVC4
Facebook: https://www.kaczaparaeko.com/
Jak zbudować domek dla jeża: https://www.youtube.com/watch?v=-FAx0930_l0
Komfortowe domki dla jeży: https://www.youtube.com/watch?v=8bLsnylShYA
Jerzy Gara – przewodnik po świecie jeży: https://www.youtube.com/watch?v=lSumhRRKSc8