Wizyta w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu
Dnia 31.10.2024 r. uczniowie z klas 4a, 4d i 4c zwiedzali Muzeum Pamięci w Bełżcu, utworzone w miejscu byłego nazistowskiego obozu zagłady. Niemiecki obóz zagłady był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.
W ramach wizyty w Muzeum uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych: „Sprawiedliwi wśród narodów świata. Swiadectwa i dylematy Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej” oraz „W zaplombowanych wagonach jadą krajem imiona – deportacje do obozu zagłady w Bełżcu”. Lekcje połączone były ze zwiedzaniem ekspozycji stałej i terenu byłego obozu. W trakcie zajęć uczniowie poznawali mechanizmy zbrodni, uwarunkowania społeczno-polityczne, które miały wpływ na realizację nazistowskiego planu zagłady Żydów oraz relacje polsko – żydowskie, przed wybuchem wojny i w czasie okupacji.
Celem wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu była refleksja nie tylko nad przeszłością, lecz także nad współczesnymi zagadnieniami związanymi z dyskryminacją, nietolerancją czy nienawiścią na tle rasowym i kulturowym. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Marta Halinowska, Monika Wasilewska, Agnieszka Kitka – Nowosadzka i Katarzyna Wajszczuk.